Chromatography Port Injection Liners
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (3)
- (15)
- (1)
- (9)
- (3)
- (7)
- (7)
- (1)
- (83)
- (12)
- (4)
- (7)
- (5)
- (2)
- (2)
- (15)
- (11)
- (3)
- (15)
- (5)
- (4)
- (9)
- (2)
- (2)
- (5)
- (48)
- (7)
- (1)
- (8)
- (4)
- (2)
- (2)
- (18)
- (1)
- (32)
- (33)
- (125)
- (12)
- (31)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (10)
- (2)
- (19)
- (2)
- (13)
- (50)
- (43)
- (22)
- (1)
- (1)
- (18)
- (7)
- (4)
- (1)
- (2)
- (11)
- (3)
- (15)
- (81)
- (4)
- (6)
- (6)
- (1)
- (34)
- (107)
- (10)
- (25)
- (44)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (23)
- (1)
- (45)
- (3)
- (4)
- (18)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (43)
- (1)
- (4)
- (9)
- (1)
- (80)
- (4)
- (5)
- (14)
- (2)
- (4)
- (3)
- (118)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (10)
- (1)
- (4)
- (9)
- (6)
- (12)
- (1)
- (2)
- (14)
- (23)
- (1)
- (44)
- (11)
- (3)
- (1)
- (4)
- (5)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (8)
- (15)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (52)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (6)
- (6)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (7)
- (4)
- (3)
- (2)
- (5)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (9)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (4)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (230)
- (1)
- (3)
- (44)
- (1)
- (5)
- (22)
- (14)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (56)
- (1)
Filtered Search Results
Restek™ Topaz Straight Inlet Liner, Length: 70 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Features revolutionary technology and inertness to deliver next level True Blue Performance
| Length (Metric) | 70 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 6 mm |
| Quantity | 5/Pk. |
| Liner Material | Topaz |
| For Use With (Application) | DANI GCs |
Restek™ Inlet Liners for Splitless Injection—Siltek™ Gooseneck Splitless
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Useful for splitless mode of operation and slow injections, small (<2μL) sample volumes, and high-boiling point solvent systems
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Diameter (Metric) Outer | 0.65 cm |
| Product Type Specs | Siltek Single Gooseneck Splitless Inlet Liner |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Straight Inlet Liners for Thermo TRACE and Focus SSL
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Thermo TRACE, 8000 Series and Focus GCs equipped with SSL inlets.
| For Use With (Equipment) | Thermo TRACE, 8000 Series and Focus GCs equipped with SSL inlets |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 8 mm |
| Product Type Specs | Straight Inlet Liner |
Restek™ Topaz Uniliner Inlet Liner with Wool
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Features revolutionary technology and inertness to deliver next level True Blue Performance
| Quantity | 5/Pk. |
|---|---|
| Liner Material | Topaz |
Restek™ Split Liners for Agilent/Finnigan GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent GCs equipped with split/splitless inlets
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Diameter (Metric) Outer | 0.63 cm |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Split Liners for Agilent™/Finnigan™ GCs: Cup Splitter for Siltek™ Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For high or low molecular weight compounds
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Diameter (Metric) Outer | 0.63 cm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.4 cm |
| Quantity | 5/Pk. |
| Product Type Specs | Siltek Cup Splitter Inlet Liner |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Topaz Splitless Inlet Liner, for Thermo GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Feature revolutionary technology and inertness to deliver next level True Blue Performance
| Quantity | 5/Pk. |
|---|---|
| Liner Material | Topaz |
| For Use With (Application) | Thermo GCs |
Restek™ Split/Splitless Injection Port
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent 6850/6890 GCs.
Restek™ Split/Splitless Liners for Shimadzu: 17A Split/Splitless w/Wool
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Shimadzu 17A, 2010, and 2014 GCs equipped with split/splitless inlets.
| Geometry | Straight |
|---|---|
| Length (Metric) | 95 mm |
| Diameter (Metric) Outer | 5 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 3.5 mm |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Straight Inlet Liners for Splitless Injection
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used for samples containing a narrow molecular weight distribution and for those not prone to thermal decomposition
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Product Type Specs | IP Splitless Straight Inlet Liner |
Restek™ Inlet Liners for Splitless Injection—Gooseneck Splitless
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Useful for splitless mode of operation and slow injections, small (<2μL) sample volumes, and high-boiling point solvent systems
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
|---|---|
| Diameter (Metric) Outer | 0.65 cm |
Restek™ CIS4 and PTV Liners for Agilent: Straight Glass Inlet Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Agilent GCs equipped with CIS4/PTV inlets.
| Length (Metric) | 7.1 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with CIS4/PTV Inlets |
| Diameter (Metric) Outer | 0.3 cm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.2 cm |
| Quantity | 10/Pk. |
| Product Type Specs | Siltek Straight Inlet Liner |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Topaz Straight Inlet Liner with Wool, Compatible with PerkinElmer GCs
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Features revolutionary technology and inertness to deliver next level True Blue Performance
| Quantity | 5 Pk. |
|---|---|
| Liner Material | Topaz |
Restek™ Inlet Liners for Basic Organic Analysis for Agilent™ GCs: Cyclosplitter
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Specifically designed to ensure a highly inert GC pathway for basic compounds
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Diameter (Metric) Outer | 0.63 cm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.4 cm |
| Product Type Specs | CycloSplitter Base Deactivated Inlet Liner |
| Liner Material | Borosilicate Glass |
Restek™ Split/Splitless Liners for Agilent™ 6890 GCs: Low Pressure Drop
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Includes wool packing
| Length (Metric) | 7.85 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Agilent GCs Equipped with Split/Splitless Inlets |
| Packing Material | Deactivated Wool |
| Diameter (Metric) Outer | 0.63 cm |
| Diameter (Metric) Inner | 0.4 cm |
| Liner Material | Borosilicate Glass |